Законодавство

Використання інтелектуальної власності в Україні

Права авторів, а також інших осіб, що мають авторські права, охороняються в Україні Всесвітньою конвенцією про авторське право, Бернською конвенцією про охорону літературних і художніх творів, Законом України "Про авторське право і суміжні права" (MS Word, 264Kb) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права" комп'ютерні програми і бази даних є об'єктами авторського права. Комп'ютерні програми охороняються як літературні твори.

За порушення авторських прав на комп'ютерні програми або бази даних передбачена адміністративна, кримінальна, а також цивільно-правова відповідальність.

Так, відповідно до статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконне використання комп'ютерних програм або баз даних, а також за присвоєння авторства або інше умисне порушення прав на такі об'єкти передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Необхідно звернути увагу, що до адміністративної відповідальності особа може бути притягнута незалежно від заподіяння автору або особі, яка має авторські права, матеріального збитку.

У разі якщо незаконне відтворення, розповсюдження комп'ютерних програм або баз даних або інше умисне порушення авторського права на такі об'єкти, заподіяло певний матеріальний збиток, статтею 176 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність.

До цивільно-правової відповідальності порушник авторських прав може бути притягнутий незалежно від форми вини (умислу або необережності), а також наявності або відсутності матеріального або морального збитку. У судовому порядку автор або особа, яка має авторські права, може вимагати визнання за собою авторських прав, відновлення становища, яке існувало до порушення авторських прав, компенсації морального збитку, а також стягнення з порушника матеріального збитку. До цивільно-правової відповідальності порушник авторських прав може бути притягнутий незалежно від притягнення його до адміністративної або кримінальної відповідальності. Необхідно відзначити, що відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права" порушенням авторського права, яке є підставою для судового захисту, вважається також вчинення дій, що створюють загрозу порушення авторського права, наприклад, готування до вчинення порушення авторських прав.

Якщо Ви придбали ліцензійне програмне забезпечення, зверніть увагу, що відповідно до Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 172 "Про реалізацію окремих положень Закону України" Про захист прав споживачів ", диски для лазерних систем зчитування обміну (поверненню) не підлягають.

Маркування комп'ютерних програм

Відповідно до вимог Закону України "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних" в редакції від 10.07.2003 оптова та роздрібна торгівля примірниками комп'ютерних програм, баз даних з 17.02.2004 повинна здійснюватися виключно за умови їх маркування контрольними марками.

Контрольна марка є спеціальним знаком, що підтверджує дотримання авторських прав на комп'ютерну програму і / або базу даних і право на поширення їх примірників. На контрольну марку наноситься інформація, яка дає можливість ідентифікувати відповідний примірник комп'ютерної програми та / або бази даних.

За розповсюдження комп'ютерних програм та / або баз даних без контрольних марок законодавством України передбачена адміністративна відповідальність.

Так, відповідно до статті 64-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення розповсюдження примірників комп'ютерних програм, баз даних, не маркованих контрольними марками, тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності вигляді штрафу з конфіскацією таких екземплярів.

Необхідно також відзначити, що відповідно до статті 216 Кримінального кодексу України незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок тягне за собою притягнення до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу або обмеження волі.

Повідомити про факт використання неліцензійного ПЗ ABBYY